top of page

Livet i Katolska Kyrkan och dess framtid

ons 29 okt.

|

Bishop Arms Gamla Stan

Rotaract möter Kardinal Arborelius

Anmälan är stängd
Se andra evenemang
Livet i Katolska Kyrkan och dess framtid
Livet i Katolska Kyrkan och dess framtid

Tid och plats

13 fler datum

29 okt. 2025 18:30 – 20:30

Bishop Arms Gamla Stan, 111 27, Tyska brinken 36, 111 27 Stockholm, Sweden

Om evenemanget

Denna vecka gästas Rotaract Sankt Erik av hans eminens, kardinal Anders Arborelius. Arborelius konverterade till katolicismen 1969 och inträdde Karmelitklostret i Norraby 1971. Sen dess har livet vigts till den Katolska kyrkans tjänst. Han har läst på det Karmelitiska universitetet i Rom och var utnämnd till biskop av påve Johannes Paulus II 1998.


Hans eminens har tjänstgjort i dikasterierna för prästskapet, orientaliska kyrkor, främjandet av de kristnas enhet, samt den för biskopar där även nuvarande Påve Leo XIV tjänstgjort som prefekt.


Detta möte kräver föranmälan, plats för mötet kommuniceras i bekräftelsen.


Mötet inleds 19:00 men kom gärna tidigare så ni får chansen att göra en beställning och mingla lite innan mötet drar igång! Vi får hålla mötet på Oskars under förutsättningen att vi äter och dricker så ta gärna en öl eller två.

Dela detta evenemang

©2021 by Rotaract Sverige

  • Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn Social Icon
bottom of page